Motocykle
CENA KURSU: 5h praktyki 1300zł/10h praktyki 1900zł
Nauka jazdy OSK Focus w Olkuszu prowadzi kursy na prawo jazdy w różnych kategoriach m.in. na motocykle. W zależności od kategorii, po zdananiu egzaminu, można poruszać się różnymi pojazdami oraz trzeba spełniać określone kryteria:
Kategoria AM zastąpiła obowiązującą przed 2013 r. kartę motorowerową. Posiadacz kategorii prawa jazdy AM może kierować motorowerem, czterokołowcem lekkim oraz jednym z tych pojazdów połączonym z przyczepą. Kurs na kategorię AM prawa jazdy można rozpocząć nie wcześniej niż na 3 miesiące przed ukończeniem 14 lat.
Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii AM?
Kategoria AM prawa jazdy obejmuje szerszą grupę pojazdów niż obowiązująca ponad 10 lat temu karta motorowerowa. Czym może jeździć posiadacz uprawnień z kategorii AM?
• Motorowerem – zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym jest to pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
• Czterokołowcem lekkim – jest nim czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
• Zespołem pojazdów złożonym z motoroweru lub czterokołowca lekkiego oraz przyczepy – takie uprawnienie obowiązuje tylko na terytorium Polski.
Ustawa o kierujących pojazdami wyszczególnia także inne pojazdy przyporządkowane kategorii AM, na przykład:
• Rower – osoby, które nie ukończyły 18 lat i chcą poruszać się po drodze rowerem, mogą korzystać z uprawnień jakie daje prawo jazdy kat. AM (po 18. roku życia do kierowania rowerem nie jest już potrzebna karta rowerowa ani prawo jazdy). Należy także pamiętać, że w przypadku roweru wieloosobowego kierowca musi mieć ukończone 17 lat.
• Wózek rowerowy – również tym pojazdem może kierować osoba, która posiada prawo jazdy kat. AM i nie ma jeszcze ukończonych 18 lat. Do kierowania wózkiem rowerowym uprawnia ją również karta rowerowa oraz prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T. Uwaga! Jeżeli zamierza ona przewozić wózkiem inną osobę, to powinna z tym poczekać do ukończenia 17 lat.
• Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe;
• Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe;
• Pojazd zaprzęgowy – kategoria AM prawa jazdy przyda się także osobom, które chcą kierować pojazdem zaprzęgowym, ale nie ukończyły jeszcze 18 lat (później prawo jazdy na taki pojazd nie jest już wymagane).